Nič viac, len čistá voda a handrička!

Ekologické čistenie je úplne jednoduché.

Premýšľali ste už o tom, ako sa dá chrániť životné prostredie medzi vašimi štyrmi stenami? Túto otázku som si položil v roku 1992. Pred 30 rokmi som sa naučil niečo, čo nasmerovalo moju profesionálnu kariéru novým smerom.
Ekologický spôsob čistenia môžeme kľudne porovnať s kúrou doktora Josefa A. Eggera. Kto chce absolvovať očistnú kúru poctivo, celý týždeň konzumuje iba ryžu a pije čistú vlažnú vodu, nič iné. Robiť to takto však nie je cieľom, pretože úspech sa prejaví až po troch týždňoch a to najlepšie raz za rok. Ryža a čistá voda majú moc očistiť naše telo zvnútra a robia to udržateľne.

Čo to má teda spoločné s ekologickým čistením?
V podstate to funguje rovnako, len namiesto ryže použijeme niečo iné. Potrebujeme špeciálnu handričku a čistú, najlepšie studenú vodu. S takouto handričkou som sa zoznámil v roku 1992 a bola to pre mňa láska na prvý pohľad, ktorá ma sprevádza dodnes. Je vyrobená z veľmi špeciálneho materiálu a má vlastnosti, aké bežné čistiace utierky z bavlny alebo podobných vlákien nemajú.

Predtým, než sa budem podrobnejšie venovať tomuto konkrétnemu materiálu, rád by som uviedol, prečo je dôležité zamyslieť sa nad tým, ako si upratujeme medzi vlastnými štyrmi stenami.
„Detergenty a čistiace prostriedky sa používajú denne vo všetkých domácnostiach, ako aj v podnikaní a v priemysle. Vzhľadom na ich všadeprítomnosť sa pri ich používaní často podceňuje možné riziko pre životné prostredie a pre zdravie. Pri používaní pracích a čistiacich prostriedkov sa do odpadových vôd dostáva značné množstvo chemikálií.“

Fakty
– V každej jednej domácnosti sa umýva a čistí priemerne takmer 32 hodín mesačne.
– Na jednu domácnosť sa ročne spotrebuje minimálne 2,5 litra bežných čistiacich prostriedkov. Míňame na ne medzi 86 až 210 eur ročne.
– Keby sme to aplikovali na celé Rakúsko, znamená to, že 4 milióny domácností spotrebujú okolo 10 miliónov litrov čistiacich prostriedkov! 10 miliónov litrov čistiacich prostriedkov sa nanáša na povrchy, vypúšťa sa do kanalizácie a pri čistení vonku idú rovno do prírody.
– Až 80 % z toho by sa určite dalo ušetriť, keby všetci prešli na ekologický systém upratovania.
– Ročne by to bolo o 8 miliónov litrov menej čistiacich prostriedkov, ktoré znečisťujú naše životné prostredie, a to aj v našej bezprostrednej blízkosti, v našom vlastnom dome.
– Odľahčenie odpadových vôd a čističiek odpadových vôd.
– Čistiace prostriedky sa bežne predávajú v baleniach, čo predstavuje približne 5 miliónov plastových fliaš alebo iných obalov.
– Príležitosť ušetriť náklady na prevoz týchto fliaš a obalov.

Ako to funguje?

Veľmi jednoducho! Čistá voda je odteraz presne tým čistiacim prostriedkom, ktorý je účinný na 95 – 98 % všetkých nečistôt. Čistú vodu má doma každý. Nemusí sa kupovať ani zvlášť prepravovať. Čo je ešte potrebné, je spomínaná špeciálna utierka z mikrovlákna. Tento spôsob čistenia môžeme používať každý deň, pretože prináša udržateľné výhody pre náš ekosystém – nie len tri týždne ako pri ryžovej kúre.

Ako som sa k tomu dopracoval?

Písal sa rok 1992 a „ochrana životného prostredia“ už bola téma, o ktorej sa všade hovorilo. Vtedy som sa dozvedel o možnosti upratovania domácnosti bez chémie. Cieľom bolo upratať 98% domácnosti bez použitia čistiacich prostriedkov, čo bolo na tú dobu niečo neuveriteľné. To ma zaujalo. Ako by to mohlo fungovať?, pýtal som sa sám seba. Náhodou vyšlo najavo, že niektoré látky, textílie vyrobené z mikrovlákna, dokážu čistiť povrchy iba s pomocou čistej vody. Znelo to dosť nepredstaviteľne, a tak som to musel vyskúšať. V roku 1992, keď som študoval obchodnú informatiku, som mal možnosť otestovať takéto inovatívne „čistiace handričky“. Testoval som ich na všetkých druhoch povrchov a na všetky druhy znečistenia. A aha, utierky dodržali, čo sľúbili. Len s čistou studenou vodou a handričkou som odstránil mastnotu z kuchynských panvíc, brzdový prach z pneumatík áut v dielni a olejové škvrny z motorov. Povrchy zostali úplne čisté.
Keďže je nad slnko jasné, že pri tomto nasadení sa poriadne ušpinila aj samotná handrička, stál som pred ďalšou skúškou. A to – či sa dá handrička opäť vyčistiť. Dal som oprať do práčky na 60 stupňov a handrička bola opäť ako nová a moje pokusy o čistenie mohli začať odznova. Žiadny povrch ani špina neboli predo mnou a mojou novou handričkou v bezpečí. Na moje veľké prekvapenie handrička obstála v každej skúške a po každom praní bola opäť bez problémov čistá. Práve z tohto pôvodného mikrovlákna vzišla neskôr podstatná časť sortimentu našich produktov. Na každý povrch máme vhodnú utierku. Niektoré tkaniny sú tenké a hladké, zatiaľ čo iné sú hrubé a chlpaté. Skúsenosti ukazujú, že na špecifické povrchy treba nasadiť špecifické mikrovlákno. Na povrchy s vysokým leskom treba napríklad použiť veľmi jemnú handričku, aby sa do nej nezachytili
nečistoty ani prach. Tie by totiž náš veľmi citlivý, vysoko lesklý povrch ľahko poškriabali. Veľmi príjemným a podstatným sprievodným javom tohto spôsobu čistenia je fakt, že čistené povrchy sú „zdravšie“ – obzvlášť čo sa týka podlahy ak máme doma deti. Tie sa väčšinou hrajú na podlahe – presne tam, kde sú aj zvyšky povlaku, ktorý tam zostal po umývaní chemickými čistiacimi prostriedkami. Takmer všetky bežné čistiace prostriedky fungujú rovnakým spôsobom. Väčšina z nich špinu neodstráni úplne, len ju prekryje vrstvičkou leštidla alebo vôňou, aby to simulovalo samotnúčistotu. Veľmi dobre to uvidíte najmä na podlahe a oknách, keď prejdete na čistenie z mikrovlákna. Podlaha vám pri umývaní začne peniť, hoci použijete len čistú vodu. Takto sa dajú postupne uvoľniť a odstrániť staré zvyšky čistiaceho prostriedku. Priemerná domácnosť môže používaním utierok z mikrovlákna ušetriť približne 150 € ročne, keďže tieto produkty je možné oprať a používať opakovane. Pranie v práčke nezasahuje ekologickú rovnováhu tak výrazne, ako jednorazové produkty. Utierky majú životnosť až desať rokov v závislosti od frekvencie a spôsobu používania.

Čo je také špeciálne na utierkach z mikrovlákna?

Fakty
– utierky sú vyrobené z mikrovlákna, čo sú syntetické vlákna z polyesteru alebo polyamidu, ktoré je možné po použití recyklovať.
– Mikrovlákno má veľmi jemné, ale zároveň veľmi odolné vlákna. Sú 10-60 krát tenšie než ľudský vlas.Keď sa z nich vypracuje       tkanina, je schopná lepšie uvoľniť nečistoty, zotrieť ich a pri praní zas uvoľniť do vody.
– Utierky je možné používať veľmi dlho, až desať rokov v závislosti od spôsobu a frekvencie používania.
– Možno ich prať veľmi často bez vplyvu na pôvodnú kvalitu, až 1000-krát.
– Pri každom použití vďaka nim šetríte nepotrebné čistiace prostriedky.
– Naša spoločnosť sa rozhodla pre dodávanie zákazníkovi bez obalov.
– Na každý povrch a spôsob použitia je k dispozícii vhodná handrička.
– Ich použitie je rýchle a jednoduché.
– Na čistenie potrebujete iba čistú vodu.
– Rozpúšťa až 98% všetkých ochranných povlakov.
– Sú úplne bezpečné pre deti, na rozdiel od niektorých bežne dostupných čistiacich prostriedkov.
– Dajú sa okamžite použiť vždy a všade – v kuchyni, v kúpeľni, na podlahu, na okná, v aute alebo
vonku.
– Neobmedzená využiteľnosť a nasadenie v celej domácnosti či v mieste podnikania.
– Zanecháva prirodzenú čistotu bez zvyškov čistiacich prostriedkov na povrchoch.
Naša ekonomika/priemysel nepotrebuje také utierky na čistenie, ktoré vydržia dlho a ani náhodou bysme sa nemali chcieť vzdať chemických čistiacich prostriedkov. Ide tu o príliš veľký biznis, dalo by sa povedať „perpetuum mobile“.

Fakty

– Obraty na trhu medzi pracími a čistiacimi prostriedkami budú v roku 2022 predstavovať približne 762 miliónov EUR

Vysvetlivka

– Podľa prognózy sa v roku 2026 dosiahne objem trhu 830 miliónov eur; to zodpovedá ročnému rastu
tržieb o 2,17 % (CAGR 2022-2026)
Dosť zavčasu som si uvedomil, že v mnohých domácnostiach budeme bojovať s veternými mlynmi, pretože korporácie to už vďaka reklame dotiahli veľmi ďaleko. Mnoho ľudí jednoducho nedokáže uveriť, že v 95% prípadoch sa dá čistiť bez chemických čistiacich prostriedkov. Bežná domácnosť potrebuje len 4 rôzne čističe na pokrytie tých posledných 5% plôch, s ktorými si mikrovlákno už neporadí. To by boli: univerzálny čistiaci prostriedok, odstraňovač vodného kameňa, čistiaca pasta a čistiaci prostriedok na plasty. S týmito prostriedkami dosiahnete 100% čistotu a to pri jedinom nákupe za rok, pretože miniete zakaždým len veľmi malé množstvo.
Všetci poznáme ten výrazný pach medzi regálmi s čistiacimi prostriedkami v supermarkete, keď prechádzame popri tom neprehliadnuteľnom sortimente. Prevoňaný vzduch naplní naše nozdry tak intenzívnymi vôňami, že je takmer nemožné prejsť okolo nich bez povšimnutia, okamžite podliehame vábeniu mať niečo z toho aj doma. Stratégovia predaja a promotéri aj tu na nás odviedli dobrú robotu.

Farebné tekutiny a rôzne tvarované fľaštičky – to všetko nám má predať ideálny svet čistiacich prostriedkov. Ale čo to vlastne je? Z 95% nezmyselná investícia do väčšinou neúčinných produktov. Zaujímavé, že v mnohých obchodoch dnes nájdeme čoraz viac čistiacich prostriedkov s antibakteriálnym účinkom. Tieto čistiace prostriedky však narobia viac škody ako úžitku! Je pravda, že zlikvidujú nejaké baktérie, avšak väčšinou práve tie neškodné. Navyše prehnaná čistota, sterilita a neprítomnosť choroboplodných zárodkov všade kam sa pohneme, je všetko, len nie zdravá. Dezinfekčné prostriedky preto nemajú v súkromných domácnostiach veľmi čo hľadať. Dnes si už naozaj neviem predstaviť čistenie povrchov bez spomínaných utierok z mikrovlákna. Všetko ide veľmi jednoducho a tiež veľmi rýchlo. Napríklad pri umývaní okien ma zakaždým neskutočne poteší, keď vidím, ako rýchlo sa to dá urobiť, aké čisté dokáže byť sklo a to bez akýchkoľvek čistiacich prostriedkov.
Znova a znova zažívame nadšenie začiatočníkov, keď sledujeme, čo všetko tieto handričky dokážu. Aj po 30 rokoch sa mi stáva, že pri používaní utierok z mikrovlákna zažijem nový aha-moment.

Mgr. Markus Weber
Vysvetlivka: https://de.statista.com/outlook/cmo/wasch-putz-reinigungsmittel/oesterreich

Publikované: 27. júna 2022
Zdieľajte článok: